Homer je krušku opjevao kao "dar od Boga", a u doba francuskog kralja Luja XIV kruške su bile simbol luksuza. Kruška je bogata mineralima, kalijem, fosforom, kalcijem, magnezijem, željezom, hlorom, sumporom te brojnim mikroelementima.
Sadrži izuzetno mnogo vitamina, posebno vitamina A, C, E, te većine vitamina iz grupe B, H i D.
Možete ih konzumirati svježe, konzervirane, u soku ili sušene. Osim toga, drvo kruške najpoželjnijih materijala u proizvodnji visokokvalitetnih drvenih instrumenata i nameštaja. Ono što je interesantno jeste i da se drvo kruške koristi za izradu arhitektonskih linijara zato što se ne uvija.
Osim toga, kruška je veoma korisna i kada je riječ o vašem zdravlju.
Kruške su sjajan izvor vlakana. Jedna srednja krška sadrži oko šest grama vlakana ili gotovo četvrtinu preporučene dnevne količine. Izuzetno je dobra za rad crijeva. Dijetalna vlakna pomažu probavnom traktu i bukvalno imaju funkciju čistača crijeva. Kruške se lako probavljaju, pomažu u uklanjanju toksina i lošeg holesterola iz tijela.
Pomažu balansiranju nivoa šećera u krvi. Dobar su izvor antioksidanata. Kruška ima oko 8 mg vitamina C koji radi na regeneraciji ćelija, osnažuje imunološki sistem, našu kožu, zube i kosti.
Kruške sadrže i važne polifenole i flavonoide koji su koncentrirani u koži, zbog toga ju je zdravije konzumirati neoguljenu.
Kruške sadrže kalij pa njihova konzumacija pomaže smanjenju rizika od visokog pritiska. Sadrže i elektrolite, magnezij i bakar te hranjive tvari koje pomažu centralnom nervnom sistemu te pojačavaju rad mozga.
Kruške su odlična užina prije ili poslije vježbanja. Visok sadržaj vlakana dat će vam energiju dok vježbate.
Osim toga, korisne su i za vaše oči. Neka istraživanja su pokazala kako unos krušaka znatno smanjuje rizik od senilne makulatne degeneracije.
Zbog visokog sadržaja vlakana kruške pomažu u sprečavanju nastanka raznih tipova raka uključujući i rak dojke i rak debelog crijeva.
Primjedbe
Objavi komentar